Kysy museolta! Suomen kansallismuseo vastaa vain esineelliseen kulttuuriin ja museon omiin esinekokoelmiin liittyviin kysymyksiin. HUOM! Designesineisiin mm. lasitavaroihin, Arabian astioihin, valaisimiin ja kalusteisiin liittyviin kysymyksiin emme pysty vastaamaan. Niiden osalta pyydämme ottamaan yhteyttä suoraan näiden alojen erikoismuseoihin. Avoinnapitoon, pääsylippuihin, kulkuyhteyksiin ja opastuksiin löytyy nopeimmin vastaus tästä linkistä. Muinaisjäännöksistä voi ilmoittaa suoraan Museovirastolle.
Voit kysyä kuvan kanssa tai ilman. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettömänä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla. Huomioithan, että museot eivät koskaan anna esineistä hinta-arvioita. Vastaus kysymykseesi saattaa jo löytyä sivulta – katso mitä on kysytty aikaisemmin.
Lisää tietoa palvelusta.
Arabian astiat
Kolmas kerta kun kysyn, mutta toivottavasti nyt saisin jo jonkinlaisen vastauksen teiltä. Kuvassa olevat arabian astiat, olisi kiva tietää mitä sarjaa nämä ovat, koska näitä on valmistettu ja kuka on suunnittelija? Kiitokset.
amanuenssi Risto Hakomäki, kansatieteelliset kokoelmat vastaa:
Hei,
Arabian astioihin ja muihin designesineisiin liittyviin kysymyksiin emme pysty vastaamaan. Tämän olemme kertoneet myös Kansallismuseon osuuden etusivulla http://kysymuseolta.fi/kansallismuseo/#!id=10.
On valitettavaa että Designmuseon poistuttua Kysy museolta -palvelusta, museoiden joukossa ei ole ketään pystyisi korvaamaan sen asiantuntemusta.
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys
Katso mitä on jo kysytty
Kuukauden kysymys
Koru Pietarista
Uusimmat kysymykset
Tunnistamaton raha
Ankka-rintakoru
kaulakoru
maalauksen signeeraus
kiviesine?